Programın Amacı

      
BÖLÜM ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ
PROGRAM ELEKTRİK TEKNOLOJİLERİ
PROGRAMIN TANIMI 5. seviye mesleki ve akademik yeterlikleri kazandırmayı amaçlayan bir ön lisans programıdır.
   
GİRİŞ KOŞULLARI YÖK’ün ilgili mevzuatı doğrultusunda ÖSYM tarafından belirlenir.
   
PROGRAM KREDİSİ Öğrenci, 120 AKTS/ECTS kredisini tamamlayarak programdan mezun olur.
   
EĞİTİM SÜRESİ Dört Yarıyıl (Staj süresi dâhildir.)
(Programın toplam eğitim süresi 3000-3600 saat olmalıdır. Bu süre derslerdeki modüllerin toplam öğrenme süresini kapsar.)
   
YATAY VE DİKEY GEÇİŞLER YÖK’ün ilgili mevzuatı doğrultusunda elektrik teknolojisi ve yakın programlara yatay geçiş ve elektrik-elektronik mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik Haberleşme Müh. Elektronik Mühendisliği, Enerji Mühendisliği vb. bölümlere de dikey geçişle geçer.
BELGELENDİRME Mezun olan öğrenciye Elektrik Programcılığı programında ön lisans diploması verilir.
  • Öğrenci mezun olduğunda, eğitim süresinde kazandığı yeterlikleri gösteren dersler ve modüller diploma ekinde belirtilir.
  • Öğrenci, programı tamamlamadan ayrıldığında; eğitim süresince kazandığı yeterlikleri, dersleri ve modülleri gösteren bir transkript belgesi ve ilişiği kestiğine dair belge verilir.
 
 
YÖNTEM VE TEKNİKLER Hayat boyu öğrenme perspektifinde bireysel öğrenmeyi destekleyici, mesleki yeterlilik kazandırmaya, öğrenci merkezli ve yeterlik kazandırmaya yönelik  yöntem ve teknikler uygulanır
Programda kazandırılan mesleki yeterlikler, iş hayatında kariyer geliştirmede, elektrik üzeri çalışan işyeri ve firmalarda ve istendiğinde elektrik mesleğine yakın diğer tüm programlara geçişlerde değerlendirilir.
ÖĞRENİM ÇIKTILARI Programla ilgili bilgi, beceri, kavrama, mesleki uygulama, mesleki yeterlilik, iş güvenliği, endüstriyel sanayi çalışmalarında ve deneyim kazanmaya ilişkin yeterliklerdir.
   
İSTİHDAM ALANLARI Elektrik Teknolojileri programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; özel sektörde elektrik işlerinde, plan ve proje, elektrik tesisatçılığı, otomasyon sistemlerinde, dağıtım şirketleri bünyesinde arıza ve dağıtım elemanı olarak, organize sanayi bölgelerinde elektrik ustası, motor ve trafo işletmeciliğinde, bobinaj işlemleri gibi yerlerde çalışma ve yetkili olarak kendi işini kurabilmektedir.
 
İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK KURUM VE KURULUŞLAR Öğrenciler, elektrik dağıtım şirketleri(TEDAŞ), TEİAŞ, EÜAŞ, DSİ, Karayolları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediyeler, trafo üretim merkezleri, gibi kurumlar bünyesinde bulunan elektrik işlerinde görevlendirilebilirler.
   
   
EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETLERİ Elektrik Teknolojisi Programı ders planında yer alan dersler, bu derslerin altındaki modüllerin içeriğindeki eğitim-öğretim ve staj uygulamalarını kapsar.
Akademik Personel
         
Ünvan Ad Soyad Dahili E-Posta Web
Öğr. Gör. Müslüm YILDIZ 2608 myildiz@harran.edu.tr www
Öğr. Gör. Sami ABAMOR   samiabamor@harran.edu.tr www
Öğr. Gör. Cihan AYHANCI   ayhanci@harran.edu.tr  
AKTS Ders İçerikleri
Ders Bilgi Paketi için Tıklayınız.
Ders İçerik Çıktıları İçin Tıklayınız.

ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM

İletişim Numaraları 
0 414 318 3000
Dahili: 
2634-2609-3934

BOLOGNA

 

HAFTALIK DERS PROGRAMI (2021-2022 BAHAR)

BİLGİ SİSTEMİ

KALİTE YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

KARİYER MERKEZİ